Dobry i niezbędny sprzęt wspinaczkowy - kwestie bezpieczeństwa

iej popularne, dlatego warto spróbować swoich umiejętności i wybrać się na wspinaczkę górską przynajmniej raz! Taka forma rozrywki to nie tylko ogromne emocje, ale także wspaniałe przeżycie, które spodobać się może każdemu. Zamias

Dobry i niezbędny sprzęt wspinaczkowy - kwestie bezpieczeństwa

Dlaczego wspinaczka jest tak popularna?

Czy warto od czasu do czasu udać się na wspinaczkę? Czy taki sport może podobać się każdemu? Takie rozwiązanie staje się obecnie coraz bardziej popularne, dlatego warto spróbować swoich umiejętności i wybrać się na wspinaczkę górską przynajmniej raz! Taka forma rozrywki to nie tylko ogromne emocje, ale także wspaniałe przeżycie, które spodobać się może każdemu. Zamiast więc spędzać czas biernie i oddawać się nieustannie tym samym zajęciom, lepiej zorganizować czas o wiele ciekawiej i bardziej atrakcyjnie. Wspinaczka sprawdza naszą kondycję fizyczną, ale jednocześnie pozwala odprężyć się po ciężkiej pracy lub pozbyć się stresu związanego z codziennymi obowiązkami. Warto jej spróbować.


Wspinaczka młodzieżowa

Wspinaczka młodzieżowa rządzi się swoimi prawami. Młodzi ludzie posiadają dużą fantazję, która czasami może obracać się przeciwko nim w czasie górskiej wspinaczki i narażać na niebezpieczeństwo całą epikę. Ale posiadają dużą sprawność fizyczną, którą trzeba po prostu umiejętnie wykorzystać. To zadanie należy już do ich trenera i kierownika wspinaczki. Może on organizować różne turnusy sportowe, na których młodzi ludzi będą na różne sposoby ćwiczyć swoją sprawność wspinaczkową. Będzie także odwiedzał sklepy ze sprzętem wspinaczkowym i zamawiał w nim odpowiedni dla swoich podopiecznych sprzęt. Na takie zakupy może także zabierać młodych wspinaczy, którzy dzięki temu nauczą się wybierać odpowiedni dla siebie sprzęt.


Co to jest himalaizm?

Z technicznego punktu widzenia, ze względu na to, że na szczytach bardzo wysokich gór śnieg i lód zalega przez cały rok ? himalaizm jest prawie zawsze wspinaczką lodową.

Ze względu na wysokość, na jakiej się ją uprawia, ma on jednak wiele dodatkowych utrudnień niespotykanych przy wspinaniu w niższych górach. Są to:

problemy związane z adaptowaniem się organizmu ludzkiego do wysokości powyżej 5000 m n.p.m. (rozrzedzone powietrze, niskie ciśnienie atmosferyczne)
problemy związane ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi (huraganowe wiatry, bardzo ostre promieniowanie słoneczne mogące powodować m.in. ślepotę śnieżną, bardzo niskie temperatury, bardzo mała wilgotność powietrza, ograniczona widoczność)
problemy związane z długością dróg wspinaczkowych (konieczność wielokrotnego noclegu w ścianie, wyczerpanie długotrwałym wysiłkiem przy braku możliwości regeneracji)
problemy związane z rozległością terenów górskich (brak dróg dojazdowych, konieczność zgromadzenia dużych zapasów żywności i sprzętu biwakowego, problemy z łącznością, problemy z orientacją w terenie).
Wszystko to razem powoduje, że w himalaizmie mniejsze znaczenie mają czysto techniczno-sprawnościowe umiejętności wspinaczy, a większe kondycja oraz odporność fizyczna i psychiczna.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Himalaizm