Krótko i na temat: Geodezja

z urządzeniami pomiarowymi i mierzenie w terenie. Duża część pracy geodety to robota stricte papierkowa, sporo obliczeń i kalkulacji, które muszą być bezbłędne. Oczywiście pomiary również stanowią ważną część pracy w geodezji, be

Krótko i na temat: Geodezja Dobre to ważna sprawa, aby w papierach z budowy nie było błędów, których poprawa bywa kosztowna. Krótko o geodezji.

Geodezja i mapki

Geodezja to nie tylko chodzenie z urządzeniami pomiarowymi i mierzenie w terenie. Duża część pracy geodety to robota stricte papierkowa, sporo obliczeń i kalkulacji, które muszą być bezbłędne. Oczywiście pomiary również stanowią ważną część pracy w geodezji, bez nich nie byłoby czego liczyć, ani jak wykonywać mapek geodezyjnych.

Same mapki stanowią pewna podstawę w funkcjonowaniu budownictwa, to z nich właśnie wiadomo czyja działka ma jaki kształt, jaką powierzchnię i orientację w terenie (inne działki, budynki, własność itp.)


Definicja rapidografu

Rapidograf (od nazwy Rapidograph firmy Rotring; nazywany czasami niepoprawnie rapitograf) ? pisak kreślarski w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze (brystolu) lub kalce technicznej. W skład kompletu wchodzi kilka piór kreślących linie o różnej grubości. Standardowo końcówki piór oznacza się różnymi kolorami w zależności od grubości. Zazwyczaj stosowane są grubości: 0,13 (fioletowy); 0,18 (czerwony); 0,25 (biały); 0,35 (żółty); 0,50 (brązowy); 0,70 (niebieski); 1,00 (pomarańczowy) i 1,40 mm (zielony).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rapidograf


System informacji o terenie- co to takiego?

Krajowy System Informacji o Terenie ? zakładany jest i prowadzony przez Głównego Geodetę Kraju dla obszaru całego kraju, a na szczeblach województwa i powiatu, przez marszałka województwa i starostę. Dla tych obszarów zakłada się bazy danych zawierające stosowne dane, bazy metadanych obejmujące istniejące bazy danych systemów już istniejących, a także inne dane związane ze statusem prawnym systemu.

Szczegółowe zasady oraz tryb założenia i prowadzenia krajowego systemu reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 12 lipca 2001.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowy_System_Informacji_o_Terenie